Avrupa Birliği ile 17. Fasıl Açıldı

  Güncel Bilgiler    14 Aralık 2015
Yorum Yok

Belçika’nın  Başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen Hükümetlerarası Katılım Konferansı’nda Avrupa Birliği ile 17. Fasıl Açıldı.  17 numaralı  fasıl Ekonomik ve Parasal Politikaları içermektedir. Böylelikle Türkiye’nin AB katılım müzakerelerinde açılan fasıl sayısı 15 oldu.

Müzakereye açılan diğer fasıllar şunlar:

“Sermayenin serbest dolaşımı (4. fasıl), şirketler hukuku (6. fasıl), fikri mülkiyet hukuku (7. fasıl), bilgi toplumu ve medya (10. fasıl), gıda güvenliği, veterinerlik ve bitki sağlığı (12. fasıl), vergilendirme (16. fasıl), istatistik (18. fasıl), işletme ve sanayi politikası (20. fasıl), trans-Avrupa ağları (21. fasıl), bilim ve araştırma (25. fasıl), çevre (27. fasıl), tüketicinin ve sağlığın korunması (28. fasıl) ve mali kontrol (32. fasıl).”

Avrupa Birliği üyelerinin tarama sonu raporlarını hâlâ onaylamadıkları fasıllar ise şöyle:

“İşçilerin serbest dolaşımı (2. fasıl), balıkçılık (13.fasıl), taşımacılık politikası (14. fasıl), enerji (15.fasıl), yargı ve temel haklar (23. fasıl), adalet, özgürlük ve güvenlik (24. fasıl), dış ilişkiler (30. fasıl), dış, güvenlik ve savunma politikası (31. fasıl), mali ve bütçesel hükümler (33. fasıl).”AA

 

Belçika’nın  Başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Birliği ile 17. Fasıl Açıldı ve açılışta Türkiye adına AB ile Müzakere Heyeti Başkanı Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Konseyi adına ise dönem başkanlığını yürüten Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, müteakip dönem başkanlığı adına Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders ve Avrupa Komisyonu adına Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Johannes Hahn katıldı.

 

Avrupa Birliği ile 17. Fasıl Açıldı ve bu fasıl, Avrupa Birliği’nin ekonomi politikası, serbest rekabete dayanan açık piyasa ekonomisi prensibi temelinde rekabet gücünün arttırılması, inovasyonun teşviki, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması, büyüme ve istihdamın arttırılması gibi ortak hedefler doğrultusunda üye ülkelerin ekonomi politikalarının uyumlaştırılmasını kapsıyor.

Avrupa Birliği ile 17. Fasıl Açıldı avrupa birliği ile 17. fasıl açıldı Avrupa Birliği ile 17. Fasıl Açıldı Avrupa Birli  i ile 17

Avrupa Birliği ile 17. Fasıl Açıldı


Etiketler :

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Lütfen Disqus eklentisini kurun.